Trening kontroli złości dla nauczycieli


Trening kontroli złości to jeden z trzech komponentów treningu zastępowania agresji. Pozostałe to trening umiejętności społecznych i wnioskowanie moralne. Bez skutecznej kontroli złości zachowanie pozostanie agresywne bądź uległe.

Trening ma na celu danie narzędzia nauczycielom i innym pracownikom oświaty, dzięki któremu będą mogli komunikować się spokojnie i bez agresji. Pozwoli też opanować emocje w kontakcie z trudnym rodzicem lub uczniem.
Bo w sytuacji, kiedy odczuwamy złość żaden komunikat do drugiej osoby nie przyniesie skutku jeśli nie zredukujemy emocji i napięcia w naszym ciele. Dopiero wtedy zaczynamy myśleć i szukać prospołecznych sposobów na załatwienie spraw i porozumienie. W innym przypadku działamy impulsywnie na zasadzie bodziec-reakcja, byle szybko poczuć ulgę. Trening daje też szansę na zobaczenie pod lupą tego, co nas tak naprawdę złości i tego, co po cichu w takich sytuacjach do siebie samych mówimy. Przenosi też odpowiedzialność z innych na nas za nasze reakcje.

Trening jest prowadzony warsztatowo i praktycznie. Teoria pojawia się jedynie po to, żeby uczestnicy mogli lepiej zrozumieć kontekst, ale nie jest celem samym w sobie. Praca odbywa się grupowo, w parach, ale największa praca zachodzi podczas aktywności indywidualnych.

W programie:
- różnica między złością, agresją i przemocą
- przyjemne i nieprzyjemne emocje
- potrzeby i strategie
- wyzwalacze złości – sytuacje, słowa, zachowania i nasze własne myśli, które powodują, że odczuwamy złość
- sygnały z ciała – informacje z ciała o napięciu, kiedy się złościmy
- reduktory – sposoby na zdjęcie napięcia w ciele
- monity – myśli, które pozwalają rozwiązać sprawy
- konsekwencje agresji
- umiejętności społeczne
- samonagradzanie i autoewaluacja

Dla kogo?
- dla wszystkich - zarówno dla osób agresywnych jak i uległych
- dla osób, których praca związana jest z kontaktem z innymi
- dla osób, które czują, że są wypalone w roli nauczyciela
- dla osób, które chcę lepiej zrozumieć, skąd pojawia się w nich złość